Uspon zapadnoevropskih monarhija 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 24 | Nivo: Gimnazija

Uvod :
Doba 12. i 13. veka bilo je izuzetno značajno za političku istoriju
Evrope. Posledice oživljavanja trgovine , razvoja gradova i obnove novčane privrede počele su da utiču na državne ustanove. Kraljevi su sada imali novčane prihode koji su dolazili od oporezivanja , pa su mogli da unajmljuju službenike i vojnike. To je značilo da njihova delatnost vise nije zavisila od službi koje su za njih vršili feudalni vazali.
Pojava srednje klase sa njenim posebnim željama i društvenim i ekonomskim interesima , dodatno je pogoršala političke prilike.
Jednostavan svet kraljeva , prestao je da postoji.
Tokom ovog razdoblja , tri velike zapadnoevropske drzave , Engleska , Francuska i Sveto rimsko carstvo , poprimile su opšta politička obeležja i razvile političke ustanove koje će biti karakteristične za njih narednih pet vekova. Razvojni put ovih drzava tokom 12. i 13. veka nije bio postojan.
“ Najsnažnija monarhija 11. veka Sveto rimsko carstvo , postala je daleko najslabija , dok je Francuska od najslabije prerasla u najmoćniju i najcentralizovaniju.“
Bilo je to razdoblje rasta , promena i velike političke aktivnosti.
U Engleskoj , kralj Stefan od Bloa jedva je zadržao krunu u sukobu sa svojom suparnicom Matildom i nikako nuje mogao da obuzda barone koji su uvećavali svoju feudalnu moć stičući nove zemlje i vazale.
U Nemačkoj , kneževi su sticali moć pod vlašću Lotara od Suplinburga , podižući zamkove po svojim zemljama i prisvajajući carska ovlašćenja.
Jedino je u Francuskoj monarhija napredovala. Tamo je Luj VI primorao na pokornost svoje vazale u vojvodstvu Il d Frans i naterao velike feudalne kneževe da obrate više pažnje na monarhiju.
Ali , njegov naslednik Luj VII jedva uspeva da očuva položaj koji je dostigao njegov otac. Posle Lotarove smrti , nemački kneževi , birajući za kralja pripadnika iz moćne kuće Hoenštaufena , umesto poglavara kuće izabrali su njegovog slabašnog i nemoćnog brata Konrada.
U drugoj polovini 12. veka nastupilo je novo političko doba koje su najavila tri kralja , velikih sposobnosti.
Kada je Konrad 1152. godine umro , nasledio ga je sinovac Fridrih , vojvoda Švapske , poznat u istoriji kao Barbarosa.
Dve godine kasnije , Henri , vojvoda Normandije , grof Anžua i po ženidbenim vezama , vojvoda Akvitanije , postao je kralj Engleske. A , 1980. godine Luja VII nasleđuje na francuskom prestolu Filip Avgust. Ova tri čoveka usmeriće Zapadnu Evropu u novom pravcu.
Francuska:
Na prestolu Francuske su se smenjivale dinastije Kapeta , Valoa i Burbona , koje su sve radile na ujedinjavanju i širenju kraljevine. Francuska monarhija je dostigla vrhunac u 17. veku tokom vladavine Luja XIV. U ovo vreme Francuska je imala najbrojnije stanovništvo u Evropi i bila najznačajniji faktor u evropskoj politici , ekonomiji i kulturi.
Prvi kraljevi iz dinastije Kapeta će postepeno proširivati kraljevski domen , jačati Francusko kraljevstvo , uprkos protivljenju Plantageneta koja je držala neke teritorije Francuske.
Poslednje što je uradio kralj Francuske Luj VI bilo je da ugovori venčanje svog najstarijeg sina Luja sa Eleonorom , vojvotkinj

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!